top of page
Screenshot 2023-08-18 at 10.28.45.png

Kanat Muayene Hizmeti

Bir rüzgar enerjisi santralinde, enerji verimliliği her geçen yıl düşme eğilimi gösterir. Bunun sebeplerinden biri, birkaç yıllık hizmetin ardından rotor kanatlarındaki aşınmaların oluşmasıdır. Aşınmalar; kanatların yağmura, buzlanmaya, kire/toza, tuz kristallerine, nem ve sıcaklık dalgalanmalarına ve çevresel koşullara maruz kalmasıyla oluşmaktadır.

Problemlerin önceden tespiti türbin verimliliği ve türbin ömrü için önemlidir. Bu nedenle yıllık kanat muayenesi yapılması önerilmektedir. 

 

Muayene için özellikle iple erişim ile yakından gözlemlemek ve dokunabilmek çok önemlidir. Fotoğraflanarak uzaktan gözlemlenen kontrollerde; lekeli bölgeler hasar gibi görünmekte de-laminasyon şişmeleri olan bölgeler ise genellikle tespit edilememektedir. Bu nedenle iple erişim yöntemiyle muayenelerin gerçekleşmesi önerilmektedir.

 

Muayeneler iple erişim teknisyenleri ile kanatların her yönü (iç ve dış) incelenerek yapılmaktadır. Diğer yandan Türbin kanatlarındaki iletken ve reseptörlerin iletkenlik değerleri EN61400 standardına göre uygunluğu kontrol edilerek rapor olarak sunulmaktadır.

 

Kanat Muayene Hizmet Kapsamında;

  • Garanti Sonu Denetimleri,

  • Her 1 veya 2 yılda bir düzenli olarak planlanan denetimler,

  • LPS (Reseptör) ve şimşek alıcı sistemlerinde ölçümleri sayılabilir.

bottom of page